Stwórz nową listę zakupową

Zasady gry w tenisa ziemnego. Kompendium wiedzy

2023-02-01

Tenis ziemny to gra zespołowa lub indywidualna, w której gracze używają rakiety do odbijania piłki tenisowej po specjalnie przygotowanej nawierzchni ziemnej. Poznaj najważniejsze zasady obowiązujące w tenisie ziemnym!

Tenis ziemny jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie i cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych zawodników. Gra odbywa się na kortach tenisowych, które są podzielone na dwie połowy przez linie boczne i górną.

Zadaniem graczy jest odbijanie piłki tak, aby wylądowała po drugiej stronie kortu i nie mogła być odebrana przez przeciwnika. Gra wymaga dobrej kondycji fizycznej, szybkości, zwinności i precyzji. Poznaj zasady w tenisie.

Rakiety do gry w tenisa ziemnego - czym się wyróżniają?

Rakiety do gry w tenisa ziemnego są specjalnie zaprojektowane do tej dyscypliny sportu i różnią się od rakiet stosowanych w innych rodzajach tenisa. Rakiety mają kształt trójkąta i składają się z rączki oraz ramienia. Rączka jest miejscem, w którym trzyma się rakietę, a ramie zawiera główkę rakiety, w której znajduje się siatka.

Zasady w tenisie określają także parametry rakietek. Rakiety do tenisa różnią się między sobą wielkością, wagą, balansem, sztywnością i grubością siatki. Te parametry wpływają na sposób, w jaki rakieta odbija piłkę i na to, jakiego rodzaju uderzenia są najłatwiejsze do wykonania. Gracze mogą wybierać spośród różnych modeli rakiet, które najlepiej odpowiadają ich stylu gry i poziomowi umiejętności.

Punktacja w tenisie

Punktacja w tenisie ziemnym jest systemem liczenia punktów w grze, który pozwala określić, kto jest zwycięzcą w danym meczu lub wymianie uderzeń. W tenisie ziemnym stosuje się punktację tzw. "zamkniętą", w której każdy punkt jest oznaczany przez konkretną liczbę - to podstawowe zasady w tenisie ziemnym, które każdy powinien znać. Punktacja w tenisie ziemnym rozpoczyna się od wyniku 0-0.

Gem w tenisie ziemnym to jednostka, w której liczy się punkty zdobyte przez graczy w danym meczu lub wymianie uderzeń. Ile gemów w tenisie i jak wygląda punktacja gemów:

• 4-3 - "40-gem" (set i 40).

Gracz, który zdobędzie szósty punkt, wygrywa gem. W meczu w tenisie ziemnym zwycięzca jest gracz, który zdobędzie większą liczbę gemów. W przypadku remisu gracze grają dodatkowego gema, aż do wyłonienia zwycięzcy. Ile gemów ma set i czym jest?

Set w tenisie ziemnym to jednostka składająca się z sześciu lub siedmiu gemów (zależnie od rodzaju rozgrywanego meczu). Gracze zdobywają punkty w gemach i próbują zdobyć więcej gemów niż przeciwnik, aby wygrać set. W przypadku remisu 3-3 w setach gracze grają dodatkowego gema, który nazywany jest tie-breakiem. Gracz, który zdobędzie siedem punktów w tie-breaku, wygrywa set. Aby wygrać cały mecz, gracz musi wygrać dwa lub trzy sety (w zależności od rodzaju rozgrywanego meczu). Zasady w tenisie ziemnym są jednakowe, stosowane niezależnie od poziomu rozgrywek.

Ile trwa tenisowy mecz?

Czas trwania meczu w tenisie ziemnym zależy od rodzaju rozgrywanego meczu i liczby rozegranych setów. To, ile trwa mecz w tenisie, zależy od turnieju. W przypadku meczu wielkoszlemowego gracze grają trzy sety, a mecz może trwać od kilku godzin do kilku dni. W przypadku meczu ATP Tour mamy trzy sety i około dwie godziny rozgrywki. W przypadku meczów amatorskich mówimy o dwóch lub trzy setach, a mecz trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Serwowanie w tenisie - co trzeba wiedzieć?

Serwowanie w tenisie to uderzenie piłki tenisowej po stronie przeciwnika, które jest wykonywane przez gracza stojącego na swojej polu serwisowym. Serwowanie jest jednym z podstawowych elementów gry w tenisa ziemnego i stanowi pierwsze uderzenie w wymianie uderzeń. Celem serwującego jest zdobycie punktu przez odebranie piłki przez przeciwnika lub spowodowanie, że piłka wyląduje poza kortem. Serwowanie w tenisie wymaga dobrej koordynacji ruchowej, precyzji, siły i szybkości. Gracze mogą serwować na różne sposoby, w tym na wysokość klatki piersiowej, w górę lub w dół, po linii albo w skos.

Tie break - jak liczone są punkty?

Zasady w tenisie ziemnym opisują także sytuację remisową. Tie break w tenisie ziemnym to specjalny system liczenia punktów, który stosuje się w przypadku remisu w setach. Tie break jest dodatkowym gemem, który rozgrywany jest w przypadku, gdy obaj gracze zdobędą po sześć gemów w danym secie. Celem graczy jest zdobycie siedmiu punktów w tie breaku, co oznacza wygraną całego seta.